W dniu 13 czerwca 2009 r., w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli odbędzie się prezentacja najnowszego wydawnictwa TODK “Fara Końskowolska”
Na 84 stronach formatu A4 przedstawiono ponad 100 zdjęć oraz kilkanaście skanów dokumentów z XVII-XX w., ilustrujących dzieje końskowolskiej świątyni.
W publikacji przedstawione zostały m.in. pochodzące z ok. 1675 r. rysunki Tylmana van Gameren, słynnego holenderskiego architekta – studia do końskowolskiego mauzoleum Zofii z Opalińskich księżnej Lubomirskiej, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Ozdobą wydawnictwa są także zdjęcia kościoła farnego z początków XX w., zachowane w zbiorach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Publikacja przedstawi dzieje zaginionych skarbów, przechowywanych niegdyś w kościele (np. korony obrazu Matki Bożej z Kaplicy Lubomirskich, na której znajdowało się w XVII w. ponad 200 pereł i kilkadziesiąt rubinów) oraz losy relikwii Drzewa Krzyża Św. i Św. Stanisława Patrona Polski, sprowadzonych do Końskowoli w XV-XVI wieku.
Wydawnictwo szeroko opisuje krypty: północną i księżnej Lubomirskiej, ale także obejmuje szereg informacji o kryptach dziś niedostępnych: centralnej (pod prezbiterium) oraz Św. Andrzeja.

Rysunek Tylmana z Gameren – studium ręki do sarkofagu Zofii z Opalińskich Lubomirskiej, ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
W treści publikacji przedstawiono również biogramy najbardziej znanych postaci życia politycznego, społecznego i kulturalnego I Rzeczypospolitej, związanych bezpośrednio z kościołem w Końskowoli (m.in. Tęczyńskich hrabiów Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, Stanisława Tarło biskupa przemyskiego sekretarza Zygmunta I Starego, Krzysztofa księcia Zbaraskiego, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, Elżbiety Sieniawskiej, Grzegorza Piramowicza, Franciszka Zabłockiego).

Zdjęcie kaplicy Lubomirskich, fot. J.Kłos, ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
W publikacji przestawiono kilka zdjęć końskowolskiej świątyni, pochodzących z początków XX wieku, a przechowywanych w IS PAN.
Poniżej: przykłady ilustracji, zawartych w wydawnictwie.


-
-
Strony poświęcone skarbcowi kościoła farnego:
-
-
Strony prezentujące kościół farny na początku: XX i XXI wieku:
-
-
Tablica hrabiowska Tęczyńskich, zewnętrzna ściana prezbiterium kościoła farnego, po 1561 r.