Kościół farny w Końskowoli. 600 lat historii

Kościół Św. Anny w Końskowoli
6 kwietnia 2021
Konserwacja i remont Fary w Końskowoli – zabytku o istotnym znaczeniu dla historii Regionu Lubelskiego
6 kwietnia 2021

W dniu 13 czerwca 2009 r., w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli odbędzie się prezentacja najnowszego wydawnictwa TODK “Fara Końskowolska”

Na 84 stronach formatu A4 przedstawiono ponad 100 zdjęć oraz kilkanaście skanów dokumentów z XVII-XX w., ilustrujących dzieje końskowolskiej świątyni.

W publikacji przedstawione zostały m.in. pochodzące z ok. 1675 r. rysunki Tylmana van Gameren, słynnego holenderskiego architekta – studia do końskowolskiego mauzoleum Zofii z Opalińskich księżnej Lubomirskiej, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Ozdobą wydawnictwa są także zdjęcia kościoła farnego z początków XX w., zachowane w zbiorach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Publikacja przedstawi dzieje zaginionych skarbów, przechowywanych niegdyś w kościele (np. korony obrazu Matki Bożej z Kaplicy Lubomirskich, na której znajdowało się w XVII w. ponad 200 pereł i kilkadziesiąt rubinów) oraz losy relikwii Drzewa Krzyża Św. i Św. Stanisława Patrona Polski, sprowadzonych do Końskowoli w XV-XVI wieku.

Wydawnictwo szeroko opisuje krypty: północną i księżnej Lubomirskiej, ale także obejmuje szereg informacji o kryptach dziś niedostępnych: centralnej (pod prezbiterium) oraz Św. Andrzeja.

Rysunek Tylmana z Gameren – studium ręki do sarkofagu Zofii z Opalińskich Lubomirskiej, ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

W treści publikacji przedstawiono również biogramy najbardziej znanych postaci życia politycznego, społecznego i kulturalnego I Rzeczypospolitej, związanych bezpośrednio z kościołem w Końskowoli (m.in. Tęczyńskich hrabiów Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, Stanisława Tarło biskupa przemyskiego sekretarza Zygmunta I Starego, Krzysztofa księcia Zbaraskiego, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, Elżbiety Sieniawskiej, Grzegorza Piramowicza, Franciszka Zabłockiego).


Zdjęcie kaplicy Lubomirskich, fot. J.Kłos, ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

W publikacji przestawiono kilka zdjęć końskowolskiej świątyni, pochodzących z początków XX wieku, a przechowywanych w IS PAN.

Poniżej: przykłady ilustracji, zawartych w wydawnictwie.

 


 

Komentarze są wyłączone.