Wzmianki o powołaniu pierwszej szkoły parafialnej w Końskowoli pochodzą z 1418 roku. W okresie lokowania miasta i późniejszym, jej pracami kierował rektor wspomagany przez kantora i organistę. Wraz z napływem ludności żydowskiej w początkach XVIII wieku Elżbieta Sieniawska, ówczesna właścicielka, pozwoliła im na założenie szkoły.
W 1773 powstała szkoła elementarna, efekt reform Komisji Edukacji Narodowej. Ogromne zasługi na niwie oświaty mieli końskowolscy proboszczowie Grzegorz Piramowicz i Franciszek Zabłocki. Patronat książąt Czartoryskich obejmował także inicjatywy piśmiennicze i wydawnicze w dziedzinie literatury dydaktyczno – edukacyjnej przeznaczonej dla ludu i dzieci warstw wyższych i co znamienne, do szkoły uczęszczały także dziewczynki.
W XIX wieku obok szkoły elementarnej działały jeszcze szkoły wyznania żydowskiego i ewangelicko-augsburskiego oraz rzemieślniczo-niedzielna. Budynek starej szkoły pochodzący z początku lat 20-tych XX wieku swoim stylem nawiązuje do okresu wdrażania szczytnych idei Komisji Edukacji Narodowej i stanowi hołd dla księży-reformatorów związanych z rodem Czartoryskich.
Szkoła Koszczyc-Witkiewicza