O GMINIE


Gmina Końskowola leżąca w województwie lubelskim w odległości 45 km od Lublina i 125 km od Warszawy zajmuje powierzchnię 89,6 km2. Zamieszkuje ją ok. 9200 osób. Gęstość zaludnienia na terenie gminy Końskowola wynosi 101 os/km2 i jest wyższa niż średnia województwa (87 os/km2), a niższa od średniej kraju (124 os/km2) i średniej powiatu (107 os/km2). Duża część populacji ? ok. 2 200 osób zamieszkuje ośrodek gminny.


W bliskim sąsiedztwie Końskowoli znajduje się Kazimierski Park Krajobrazowy z najdłuższymi w Europie wąwozami lessowymi, Kazimierz Dolny (16 km), Uzdrowisko Nałęczów (24 km) oraz ruiny starego zamku w Janowcu (18 km). Bliskość Puław, dobre połączenia komunikacyjne, a także położenie miejscowości Końskowola w "strefie buforowej" parku krajobrazowego stwarzają możliwości rozwoju gospodarczego. Możliwy jest również rozwój bazy rekreacyjnej w południowej części gminy, w Stoku i Lesie Stockim leżących w granicach tzw. trójkąta turystycznego Puławy - Kazimierz - Nałęczów. Gmina stanowi zagłębie produkcji szkółkarskiej, sadzonek zarówno drzew i krzewów owocowych jak i ozdobnych.

Końskowola pełni funkcję centrum życia społeczno gospodarczego o zasięgu przekraczającym granice Gminy.


W trwającym procesie modernizacji polskiego rolnictwa znaczny udział ma Lubelski Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Końskowoli. Szereg wdrażanych przez niego programów oraz świadczone usługi doradcze zapewniły mu doskonałą renomę wśród producentów rolnych naszego Regionu. Organizowane przez LWODR ?Dni Otwartych Drzwi? corocznie przyciągają do Końskowoli większą liczbę osób zainteresowanych rozwojem sektora rolniczego.

Gmina Końskowola jest zagłębiem szkółkarstwa szacuje się, ze corocznie produkowanych jest tu około 6 milionów sztuk sadzonek róż oraz kilka milionów drzew i krzewów, tak owocowych jak i ozdobnych. Na terenie Gminy znajduje się wiele gospodarstw, należących do wiodących w kraju, produkujących nie tylko na rynek polski, ale i eksportujących materiał szkółkarski tak na Wschód, jak i do krajów Unii Europejskiej.

Organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury ?Święto Róż?, impreza promująca szkółkarstwo róż, drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych, od lat przyciąga wielu gości tak z kraju, jak i spoza jego granic. Bardzo wysoko oceniany jest poziom wydawanego przez GOK miesięcznika ?Echo Końskowoli?, poruszającego tematy ważne dla mieszkańców Gminy i regionu.

Zapraszamy do KońskowolipanoramaLas Panorama Lasu Stockiego, Gmina Końskowola - miejscowość w otulinie Kazimierskiego Parku Narodowego

Oficjalna strona Gminy Końskowola: www.konskowola.info.pl

Strona BIP Gminy Końskowola: www.konskowola.bip.e-zeto.com
Strona parafii Końskowola; www.konskowola.kuria.lublin.pl

Pobierz plik: Końskowola na tle Regionu - Historia i Współczesność.