Finał VII konkursu wiedzy o zabytkach Końskowoli i ich historii

Andrzej Grutinus – lekarz Andrzeja Tęczyńskiego wojewody krakowskiego
2 kwietnia 2021
Wyniki badań georadarem w otoczeniu kościoła farnego w Końskowoli
2 kwietnia 2021

Konkurs o zabytkach Końskowoli odbył się w dniu 24.02.2015 r. dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Tym razem miał on zasięg powiatowy, ponieważ w konkursie wzięli udział nie tylko uczniowie z naszej gminy, ale również z innych szkół puławskich. Do konkursu przystąpiło 49 uczestników. Celem konkursu było pokazanie uczniom jak piękne i wartościowe są nasze zabytki, zapoznanie z ich historią i rozbudzenie miłości do naszej ?małej ojczyzny?. W ramach przygotowań do konkursu odbyły się spacery z przewodnikiem turystycznym Dorotą Chyl podczas których uczestnicy mieli możliwość poznania zabytków i historii Końskowoli.

Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy poprzez znajomość w szczegółach zabytków sakralnych i świeckich Końskowoli. Wykazali znajomość na temat rodów i sławnych ludzi związanych z Końskowolą. Uczestniczący w konkursie uczniowie pielęgnują przeszłość i historię rodzimej miejscowości, czego wyrazem było staranne przygotowanie i zasób wiadomości. Nie byłoby to jednak możliwe bez pomocy nauczycieli z poszczególnych szkół, którzy zachęcili i pomogli w przygotowaniu. Niektórzy uczniowie zupełnie sami zgłosili się i wzięli udział w konkursie. Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Zawadzka, Izabela Bochniak i Dorota Chyl wyłoniła następujących laureatów:

Kategoria ? szkoły podstawowe:

I miejsce Anita Drzazga – SP Końskowola

II miejsce Tomasz Czarnowski – SP Końskowola

III miejsce Julia Polak – ZPO Pożóg.

Wyróżnienia: Michał Pytlak SP nr 1 Puławy, Agnieszka Suszek SP Końskowola, Iga Bochniak SP Końskowola, Kinga Wojdaszka SP Końskowola, Julia Kozak SP Końskowola, Jakub Polak ZPO Pożóg, Dominika Bociańska ZPO Pożóg, Katarzyna Siembor SP Chrząchów, Martyna Szymajda SP Końskowola, Tomasz Siembor SP Chrząchów

Kategoria- gimnazjum

I miejsce Alicja Tutkaj – Gimnazjum Końskowola

II miejsce Karolina Wojtasiewicz – ZSO nr 2 Puławy

III miejsce Julia Skwarek – Gimnazjum nr 4 Puławy.

Wyróżnienia: Paulina Szymajda ZSO nr 2 Puławy, Paulina Walicka Gimnazjum Końskowola, Joanna Freliga ZSO nr 2 Puławy, Elena Żukowska ZSO nr 2 Puławy, Weronika Ciupak Gimnazjum Końskowola, Natalia Jóźwicka Gimnazjum Końskowola, Julia Górecka ZSO nr 2 Puławy i Aleksandra Pomykała Gimnazjum nr 4 Puławy.

Nagrody dla laureatów konkursu ufundowała TODK ?Fara Końskowolska?, Starostwo Powiatowe w Puławach, Urząd Gminy w Końskowoli oraz Bank Spółdzielczy w Końskowoli. Tradycyjnie nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika podarowała pani poseł Małgorzata Sadurska. Wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania.

Wyżej wymienieni laureaci zostali nagrodzeni w dniu 22 marca 2015 r. podczas obchodów 10-lecia TODK “Fara Końskowolska”. Tego dnia uczniowie z klas Vb i VIb ze Szkoły Podstawowej w Końskowoli zaprezentowali przedstawienie pt. “Scenki z życia Końskowoli”. Inscenizacja została przygotowana przez Izabelę Bochniak, Jolantę Zawadzką, Monikę Czarnowską i Dorotę Chyl – autorkę scenariusza. Galę uświetnił występ zespoły Powiśle, który ma swoje korzenie w Końskowoli.

Dorota Chyl, Jolanta Zawadzka, Monika Czarnowska, Izabela Bochniak.

 

Komentarze są wyłączone.